Pioneer and Sub-Pioneer families ~ Lamb ~ Lough

A complete record of the pioneers of a county should cover these facts : the name of each pioneer, the full maiden name of his wife, the national origin of both man and wife, and the country, state, county, or town that the couple moved from; the full names of their descendants, generation by generation, and the names of the persons they married; dates of birth, marriage and death; facts as to residence, occupation, civil and military services, and other matters of interest.

But where a county has been settled more than a century and a half, where no systematic genealogical records have been kept and preserved, and where no newspaper has existed for more than a small fraction of the time, no such degree of completeness can be reached, even with an unlimited amount of time at the disposal of the local historian. Abbreviations used on page.

Lamb. Michael N. (Barbara ____)-b. 1785, d. 1859*- ch. -1. Henry (Jane Hoover)-W. 2. Noah (Matilda Hively. Deniza Hoover)-1812, d. 1875. 3. Susannah (Jacob Dove) - b. 1815, d. 1888. 4. Eliza (Philip Wilfong). 5. Christina (____ Eckard). 6. Mary (George Barclay). 7. Elizabeth (Jonas Mitchell)-b. 1830. d. 1875.
    Br. of Noah-William (____ Mullen)-k. 2. Isaac M. D. -k. 3. Jemima S. (Elias Wimer). 4. Noah W. (Susannah Wimer, Mary A. Zickafoose)-Rkm. 5. Lucy (William Sponaugle). By 2nd m.-6. Martha (Henry Lough). 7. James M. (Sarah Coakley, Rkm)* 8. Ruhama-d. 9. John (Alice Sponrugle)-Rkm. 10. Sarah (Rkm)*. IL Jacob (Kate Smith, Rkm)* 12. Mary (Frank Landes). 13. Harmon (Rkm)*. 14. Preston.
    Unp. 1. Joseph-1790. 2. Jacob- 1802. 3. Susannah (Bassil Day)-m. 1794. 4. John (Mary ____) b. 1822. 5. Harvey (Amanda ____) b. 1827.
    Ch. of John: William (b. 1842), Mary C., Nathaniel.
    Ch. of Harvey: Mary E.-b. 1859.

Lambert. (A). John (Elizabeth ____) d. 1804. -ch. -1. John (Nancy ____). 2. James (Margaret ____). 3. Mathias (Hannah ____). 4. George (Nellie Johnson) d. 1840*. All these except George were of tithables age in 1790.
    Line of John: 1. John (Hannah Cassell) b. 1798, d. 1862. 2. Harvey (____ ____). 3. Arnold. 4. Mary.
    Br. of John: 1. Adonijah (Barbara Bennett)-Rph. 2. John C. (____ Upshur)-b. 1825. 3. Jacob (____ Nicholas)-b. 1829-Upshur. 4. Solomon (____ ____)-W. Va.; 4 of his boys were k. in a mine. 5. Sarah A.-S. 6. Hannah (Benjamin Lantz). 7. Samuel A. (Mary Helmick)-Poca. 8. Albinus (Susan Calhoun, ____ ____ n. head of Big Run.)- b. 1842. 9. James B. A.-dy. 10. Phoebe (William Vandeventer). 11. Nancy (Isaac Murphy).
    Ch. of Albinus: 1. Elizabeth A. (Stewart Raines). 2. Mahala P. (Jacob Arbogast). 3. Philbert-dy. 4. Cadden (Cluetta Lambert). 5. Statten-Poca. 6. Albinus-dy. 7. Mary H. (Edward White, Rph)*. 8. Lucretia (Robert Smith, Rph)*. 9. Ira (Zella Painter, Rph)*-Poca. 10-11. Infs. (dy).
    Line of George: 1. Job (Sarah Strawder, Elizabeth Calhoun) b. 1812. 2. Elizabeth (James Hartman). 3. Elias (Angeline Calhoun, Miranda Johnson Helmick)-b. 1816. 4. Arnold (Sarah C. Zickafoose)-b. 1818. 5. George (Mahala Bennett). 6. Noah (Catharine Calhoun). 7. Mary (John Judy). 8. John (Susan Helmick)-b. 1827, d. 1907. 9. Harvey (Margaret J. Moyers)-b. 1829.
    Br. of Job: 1. George W. (Annie Calhoun, Delilah Nelson) b. 1838. 2. Nathan (Ada Teter, Ind.)* 3. William T. (Una Teter)-W. By 2nd m.-4. Aaron (Phoebe Mick, Margaret George) b. 1845. 5. Margaret J. (Amby Lambert) 6-7. twin infs. (dy). 8. Job-dy. 9. Taylor J. (W. Va). 10. Phoebe A.-dy. 11. Elizabeth (Wesley C. Vandeventer). 12. Catharine (Solomon Mick).
    Ch. of George W. 1. Margaret A. (Francis Lambert, Grant Warner?), 2. (Levi Elizabeth Mullenax). 3. Jay (Frances I. Teter, Annetta Lambert). 4. Solomon K. (Ellen Cunningham). 5. Hester A. (Minor Vandeventer). 6. Infs. (dy.) By 2nd m.-7. Gilbert (Pearlie Mullenax Lambert)-k. in woods. 8. Follen (Ardena Mullenax). 9. Okey-S. 10. George L (Susan Arbogast)-Rph. 11. Zernie (Bennie M. Bennett). 12. Edith (Berry Chew, Hid)* 13. Otie (A. Jackson Helmick).
    C. of Eli; Otis.
    C. of Jay; Noah B., George E., Margaret A., Coetta, Eli, Clay, Ray, Dora, Mabel, Mary and Martha (twins, 3 infs. (dy).
    C. of Gilbert: Clarence, Nora, Clifford, Bertie.
    C. of Follen: Gustavus, George, Roy. Russell.
    Ch. of William T. l. Laura (Minor H. Lambert). 2. Pearlie (A. Jackson Helmick). 3. McCallett (Lula Arbogast). 4. Rumsay (Leola Bennett)-Okla.
    Ch. of Aaron: Aldine (Benjamin Eckard), James B. (Mary Simmons), Cloetta (Cadden Lambert).
    Br. of Arnold: Elias (Elizabeth Murphy). William (Amelia S. Murphy). George K. (Ettie Calhoun), Richard M. (Annie J. Nelson Warner), Kenton D. (Catharine George), Ashby (d), Margaret (Isaac S. Hartman), Annis (d), Ellen (Cain Lambert).
    Br. of Noah: 1. B. Frank (Hannah Vandeventer). 2. John A. (Pearlie Mullenax). 3. James B. (Phoebe Zickafoose) Poca. 4. Susan (Charles Layman, Rkm)* 5. Mary J. (Amby Lambert). 6. Catharine (Albinus Lambert). 7. Angeline (Samuel Lambert).
    Br. of George: 1. Phoebe J.-dy. 2. James C. (Elizabeth J. Phares)-b. 1843. 3. Amby H. (Margaret Lambert, Mary J. Lambert)-Rkm. 4. Louisa S. 5. Eli A. (Mary Harper)-merchant-C'ville. 6. Martha E.-k. accident. 7. Lemuel D. (H). 8. Samuel L. (d). 9. Minor H. (Laura Lambert. Nettie Gaines, Rkm)* 10. Rebecca (Perry Lambert). 11. Mary E. 12. Josephine (James Hartman).
    Ch. of James C; 1. Alvah L.-Okla. 2. Walter A. (Ollie J. Hinkle)-teacher. 3. Claude J. 4. Violetta. 5. Gilbert M. (Harriet Vandeventer). 6. Myrtie (Ezra P. Hinkle)-d. 22. 7. George R.-dy.
    Ch. of Eli A.; 1. Gertrude d. 2. Chloe (Allen Nelson). 3. Ona (William A. Judy). 4. Nola.
    Br. of John: Anderson N. (Lucy A. Vandeventer)- b 1847. 2. Harvey (Emma Thompson). 3. Sarah E. (Rkm -W. Va. 4. Mary (William T. Lambert). 5. Margaret. 6. William P. (Rebecca C. Lambert). 7. Angeline (John W. Nelson)-Poca. 8. Annetta (Jay Lambert). 9. Alexander- Poca. 10. John H. (Callie Bennett)-Poca. 11. Isom H. (Mary E. Phares Bennett). 12. Huldah (Albert Arbaugh). 13. Robert (Sylvia Mullenax)-Rph.
    Ch. of Anderson N. Callie (John K. Mick), Wilbert (Eda Arbaugh), Kenzie, Garber (Ada Lambert), Lura (Stine L. Jones, Nicholas)*, John.
    Ch. of Harvey: James F. (Ethel Harman). Elmer ( ), Edward (Jane Lantz), Nettie, Ora. Mason.
    Ch. of William P. Oscar (d). Arthur, Ada, (Garber Lambert), Eva, Edner B., Zoe, Arlena.
    Br. of Harvey: 1. Cain (Sarah E. Lambert)-b. 1850. 2. Arnold (Rebecca Wimer)-Neb. 3. Robert (Jennie Wimer). 4. Levi B. (Hester A. Hinkle)-Neb. 5. James P.-Neb. 6. Isaac (Alice Wilfong). 7. Mary (Isaac Murphy). 8. Martha (John R. Murphy). 9. Rebecca A. (Edward Harper). 10. Frances-dy. 11. Sarah M.-dy.
    Ch. of Cain: Albertus (Phoebe J. Nelson), Christina. Patrick (Josephine Eye), Lafayette (Mary E. Bennett), Lonnie (Mattie Simmons), Kenny C. (Pearlie E. Moyers), Ashby, Robert, Jennie, C, Margaret, Lula (Claude Simmons), Dosha (dy).
    Ch. of Isaac: Arnold, Mary, Luther, John, Ernest, Raymond, Olan G., Lena, Etta, Martha, Grace.
    Ch. of Robert: Charles (Cora Eye), Margaret (____ Harper).
    C. of Charles: Robert M., Roy, Ivy J.
    (B). John (____ ____)-ch-1. Jesse (Rachel L. Jordan) -b. Nov. 2, 1799, d. Sept. 4, 1859-Friend's Run. 2. Caleb (Catharine ____)-b. 1801, d. 1851-below C'ville. 3. James (Jennie Nelson)-U. B. preacher, also teacher. 4. George (Amanda M. Judy)-b. 1810-Smith Cr. 5. Sarah (____ Mullenax?). 6. Susannah (Adam Carr).
    Line of Jesse: L Obadiah (Polly Nelson) b.-1830-k. 2. Catharine J. (Daniel Nelson), 3. Frances B. (Eli Tasker, Hamp.-Eli Miller, Hamp.)-Aug. 4. Jesse (Jane Nelson) - b. 1836-k. 5. John (Phoebe A. Moyers). 6. Jane (Felicia Nelson)-Rph. 7. Jemima (Bushrod Coberly)-Rph. 8. Samuel (Susan J. Smith)-Poca. 9. Ann (Hugh Nare) Rkm. 10. Felicia J. (Jott Nelson)-b. 1846-Ill. 11. boy- dy. 12. William T.-reared- (Mary Lambert).
    Br. of Jesse:-Jesse (Rph)*, Charles (Frances Halterman), Margaret (Rph)*. Mary A. (____ Gillespie)-Tkr.
    Line of Caleb:-1. Lebanon W. (____ ____)-b. 1828. 2. Morgan (____ ____)-b. 1830. 3. Mary M. (____ ____). 4. John W. (____ ____)-b. 1837. 5. Lucinda (____ ____).
    Line of George:-1. Solomon (____ ____)-b. 1833. 2. William A. (____ ____)-b. 1837. 3. Mary A. (____ ____). 4. John J. (____ ____). 5. Winifred (____ ____). 6. Sarah C. (____ ____). 7. Eliza J. (____ ____).
    Br. of William T.: Hugh H. (Anne Murphy), Walter L. (Florence Nelson), James C, William C, Fleda B. (dy), Sadie C. (dy).
    Br. of John: 1. Louisa J. (Newton Murphy). 3. Rosanna- d. 24. 3. Mary M. (William Leonard)-Tkr. 4. Hendron (Mahala B. Cook)-Tkr. 5. Dean (Ida Arbogast). 6. Rebecca (Sylvanus L. Lambert). 7. Wilbert (Lucy E. Hartman). 8. Susan F. (James Carrico, Marion)-Tkr. 9. Laura A.-dy.
    Ch. of Dean: William E., Don J., Merlie A., Effie A., Margie E., Ratie S., Emmert V., Richard, boy (dy).
    Ch. of Wilbert:- Levy S., Ernest J., William O. Unp. 1. Daniel- b. 1762. 2. John-1790. Three Johns are mentioned in that year.

Landis. Jesse (Christina Kimble) -b. Feb. 10, 1801, d. Mar. -, 1894-ch. - L Daniel A. (America R. Dolly)-surveyor- Dolly S. H. 2. Sarah E. (Samuel Riggleman). 3. Mary J. (Jonathan Hiser). 4. Hannah C. (Adam H. Judy) -Grant. 5. Jesse F. (Mary Lamb)-Alexandria, Va. 6. John W. (Rachel Baker. Rph)-Davis. 7. Henry C-N. Y. 8. Emily S. (William W. Dunkle).
    Ch. of Daniel A.-1. Nettie F. (Wilson Thompson, Rph)- Tkr. 2. Minnie E. (Isaac C. Smith). 3. Oscar W. 4. Jennie S. (Pendleton Lawrence). 5. Charles J. (Freda Judy). 6. Zella S.

Lantz. Joseph (Phoebe Hinkle)-m. 1811-ch.-l. Abraham- S-W. 2. Levi (Elizabeth Ritenour, Mary J. Thompson). 3. Joseph H. (Catharine Andrews, Alleghany Co. Ellen Lawrence). 4. Daniel- S-twin to Joseph H.
    Br. of Levi: 1. Sarah J. (Saul Cunningham)-Job. 2. Emma (John Thompson) -Rph. 3. Margaret (Samuel Gragg, Hid)* 4. Almira (John Engle)-Rph. 5. Catharine (Hyder McDonald) Keyser. 6. Lula (William Snider, Hid- John D. Keller)--Hendricks. 7. John (Elizabeth Gragg) - Rph. 8. Abraham (Delia Harold)-Horton. 9. George-d. 10. Saul C. (Sarah Harold). 11. Noah-dy. By 2nd m. 12. Charles K. (____ Racey) Poca. 13. Carrie E. (Lorenzo Hinkle). 14. Levi J. (Cenah Mallow). 15. Alonzo (Laura McDonald). 16. Isaac (Carrie Lawrence). 17. Samuel (Lottie Hinkle, Mrs. Bolton)-Horton.
    Br. of Joseph H.-1. Margaret-d. 2. Eliza J. (Daniel Auvil, Anderson Elbon)-Junior. 3. Ruth (Jehu Teter). 4. Elizabeth (Harness Harper). 5. Dianna (Anderson Lawrence). 6. Sarah E. (Jacob Teter). 7. Jennie-d. 8. Joseph H.-dy. 9. Martha (Samuel G. Harman)-Grant. 10. Martin V. (Mary Mallow, Elizabeth V. Harper) b. April 4, 1837, d. April 10, 1907. 11. Joseph O. 12. Ada-dy.
    Ch. of Martin V.; 1. Joseph H. (Annie Kimble, Susan Judy, Georgia Devar, Poca.-Ella B. Cleek, Bath)-Poca. 2. Martha C. (G___ A. Kimble). 3. Addie-dy. 4. Philip H. (Minnie E. Harman). 5. Solon K. (Alice Teter). 6. John H. (L. Geraldine Dever). 7. Margaret M. (E B. Mongold). 8. Charles A. (Bessie A. Harman). 9. Walter-dy.

Lawrence. Jonas (Christina Wimer) d. 1865*-ch.-1. Anderson (Diana Lantz). 2. William (Jennie Nash, Va. ) drowned. 3. Jonas?-d. 4. Ellen (Joseph Lantz). 5. Mary (Clark Harman). 6. Jane (Ind)*. 7. Sarah (Johnson Bland). 8. Christina (Isaac Portner). 9. (____ Mullenax). 11. Catharine (____ Hinkle, Ind.)*
    Br. of Josiah: l. Josiah (Sarah C. Phares)-b. 1822. d. 1902*. 2. Christina (Miles Harper). 3. Selinda (Lafayette Nelson). 4. William C. (Eda Huffman) - "Germany". 5. George W. (Maud Porter)-Md. 6. Ambrose (Mary Harper) -W. Va. 7. Roberts. (Lottie Warner). 8. Wesley -dy. 9. Philip P. (Ind)*. 10. Martha F. (Adam Harper)-Tkr. Ch. of William C-Sarah C, Robert T., Russell, Mabel (twin to Russell).
    Br. of Anderson: 1. Adam H. (Lottie Burns). 2. Alonzo (Orpha Hinkle. Rosa Nelson). 3. Floyd (Lottie Calhoun, Minnie Simmons.) 4. Pendleton (Virginia S. Landes). 6. Carrie (Isaac Lantz). 6. Susan (Henry Day, Tkr)*. 7. Lena C. (Clark Delaney, out)-Tkr. 8. Oscar M. 9. Julia. 10. Sarah. 11. Parent.
    Br. of William: 1. Arthur L. (Pearl Day)-Md. 2. Eda (John Mallow.) 3. Frank.
    Unp. 1. William (Elizabeth Friend?)-b. 1769-here, 1820. 2. Rebecca (Allen H. Nelson). 3. Sarah (Philip Phares)- 1820.
    Ch. of William: 1. Felicia-b. 1802. 2. Patsy-b. 1805. 3. Rebecca (Allen H. Nelson?)-b. 1807. 4. Sarah-b. 1809. 5. Jacob-b. 1812. 6-8. Names unknown.

Leach. James (Sarah Skidmore Hyer)-b. 1805-ch.-1. John-b. 1830. 2. Elijah. 3. Rachel A.-S. 4. Marshall (Frances Deverick-homestead-b. 1837. 5. Robert-d. 6. Sarah 0-d. 7. Margaret. 8. Edward 0. (Naomi Simmons) -b. 1846-S. G. D.
    Ch. of Marshall: girl (dy), Virginia (Robert Vint), Mary, Arthur (Huldah Pitsenbarger), Letitia, Sarah.

Long George W. (Winifred Wilfong)-b. 1798-reared by Daniel Capito-ch.-1. Abel (Eliza Vance Harper)-b. 1822-Rph. 1850* 2. Absalom (Lucinda Hedrick, Elizabeth Vance)-Rph. late. 3. William (Lucinda Hedrick)-b. 1828. 4. Elizabeth-S. 5. Amanda (Jehu Cunningham). 6. Anne (Jehu Wilfong)-b. 1841. 7. Martha (Adam Hedrick)- Rph.
    Br. of Absalom: 1. Charles F. (Martha Hedrick)-Rph. 2. Lorenzo D. (Armeda Butcher)-Tkr. 3. Mary E. (William W. Waybright). 4. Hannah S. (Jehu B. Wilfong).
    Br. of William: 1. Mary E. 2. Columbus (____ Wilfong, Estello Burns)-Rph. 3. Addison (Callie E. Arbogast). 4. George S.
    Unp. 1. John- tithables in 1800. 2. Mary A. (Samuel Burnett)-1792.
    Ch. of John: John-b. 1811.

Lough. Adam (Barbara ____)-d. 1789.-ch.-1. Elizabeth (John Miller) m. 1992. 2. Catharine (George Teter). 3. Barbara (George Greenawalt) m. 1799. 4. Adam (Elizabeth ____) b. 1781. 5. George (Barbara ____) b. 1785. 6. Conrad (Catharine Mallow, m. 1809, Barbara Sites, b. 1797). 7. John (Sarah Harpole)-d. 1853.
    Line of Adam: 1. Isaac (Elizabeth Mallow) b. 1801. 2. Abraham (Esther Propst) b. 1803. 3. Elizabeth b. 1806- S. 4. Hannah-S. 5. Magdalena-b. 1815. d. 1888-S. 6. Catharine-S.
    Br. of Isaac: 1. Reuben (Philippine Mallow)-b. 1828. 2. Magdalena (Aug)*. 3. Solomon (____ Hiser, Rebecca Borrer).
    Ch. of Rueben: 1. Abraham R. (Bertha Fleming. Rkm). 2. Beraiah J. (Emma Kessner). 3. Calvin Z. (Ollie Propst). 4. Hannah E. (Robert Thompson)-Grant.
    C. of Abraham R. George E., Ralph R.
    C. of Beraiah: Isa M., John P., Grace, Byron C, Loy E.
    C. of Calvin Z. Clarence P., Ella.
    Ch. of Solomon: Elizabeth (Noah Hinkle,) Louisa (Aug)*, Mancy (____ Mowery, Aug)*. By 2nd m.-George (Minnie Calhoun), Emma.
    Br. of Abraham. 1. Josiah (Susannah Hiser. Martha Rexroad). 2. Jeremiah (Elizabeth Mallow). 3. Sophia-S.
    Ch. of Josiah: 1. Mary S. (Jacob Dickenson). 2. Josephine R. (George Greenawalt). 3. Lucinda C. (Rkm)*. 4. Sarah J. (Asbury Moyers). 5. Abraham-dy. By 2nd m.-6. Walter. 7. Cora M.
    Ch. of Jeremiah: Isaac (Phoebe Dahmer).
    Line of George: 1. William (Elizabeth Halterman)-b. Oct. 28, 1807. d. April 12, 1861. 2. Rueben (W)*. 3. Philip. (W)*. 4. others?-W.
    Br. of William. 1. Catharine (William P. Hartman). 2. John A,-d. 23. 3. Henry (Martha J. Lamb). 4. Hannah-dy. 5. Virlinda C. (John C. Calhoun, John J. Lamb). 6. James W. (Margaret Simmons) b Feb. 21. 1845.
    Ch. of James W. l. Charles-b. 1869. 2. Carrie E. (Homer Miller)-Moorefield 3. Wilber (Margaret Simpson). 4. Edward (Greenfield, 0.)*. 5. Mary E.-d. 6. Lucy-dy. 7. Howard (Harriet Glover, Rkm). 8. Alice. 9. Lillie C. (Homer Glass, Rkm)*. 10. Daniel W.
    Line of Conrad: 1. Adam (Sarah ____) b. 1816, d. 1854. 2. George. 3. Conrad (Mary ____)-b. 1820, d. 1855. 4. Daniel. 5. Eve. 6. Elizabeth. 7. Hannah. 8. Susan. 9. Sarah. By 2nd m.-10. George, Josiah, Jeremiah, Sophia.
    Br. of Adam: George (b. 1843), Mary, Hannah, Isaac.
    Line of John: 1. Zebulon (Dorcas Alexander, out)-W. Va. 2. John (____ Minnick, ____ Zirkle. Magdalena White) -W. Va. 3. Jacob (Melissa White)-W. Va. 4. Nash A. (Nancy Cook) b. 1825-W. Va. 5. Elias (Dorcas Wees)-W. Va. 6. William (Christina Hammer, Martha Payne) D. 1861-W. Va. 7. Michael (Phoebe Hammer, Martha Payne). 8. Adam H. (Naomi Eye). 9. George A. (Elizabeth Hiser). 10. Phoebe (Charles Hiser). 11. Polly (Laban Smith).
    Br. of Michael; 1. Abel M.-b. 1834-out. 2. John W. -out. 3. Jacob H. (Carrie Dice, Susan Dice). 4. Anderson N.-out. 5. Mary J. (Susan Hammer). 6. Sarah C.
    Br. of Adam H.; 1. Noah (Mary Eye)-Wash. 2. Lucy A.-S. 3. Sarah (Solomon Keister). 4. Jane (Reuben Eye). 5. Isaphene (Luther Mowrey). 6. Mary E. (Ami Simmons). 7. Carrie B. (Charles G. Harman).
    Br. of George A. 1. Phoebe V. (Erasmus Samuels). 2. Margaret (Henry Gilkeson). 3. Nancy (William Largent) - Mo. 4. Susan S. (William Dyer). 5. Ida D. (George Hiser). 6. William S. (Maud V. Blizzard). 7. Robert J. (Maud Kiser)-Elkton.
    Ch. of William S. Myra L., Mamie A , Alvin C, Mabel C. George L., Archibald S., Arley P.
    Br. of William 1. James (Effie Simmons)-W. Va. 2. John (0.)* 3. George-S-U. 4. Jane. 5. Phoebe. 6. Melissa (Isaac N. Fisher). 7. Rebecca (Ashby M. Lukens). 8. Florence (Pleasant Evick). 9. Vista (J. William Kiser). 10, Alice (Aug.)* 11. Hannah (Aug.)*
    Unp. Eve (Daniel ____)-m. 1816. 2. Margaret (Nicholas Butcher)-m. 1805. 3. Sarah-b. 1785, d. 1858. 4. Peter (Emily ____). 5. Margaret (Jacob Sites)-m. 1792. 6. Hannah (Abraham Sites-m. 1802. 7. John (Hannah ____)-d. 1851. 8. Eve (Daniel ____)-m. 1816.
    Ch. of Peter: Rebecca (____ Cunningham)-b. 1788, d. 1854.

Pendleton County West Virginia AHGP

Source: History Of Pendleton County West Virginia By Oren F. Morton, Franklin, West Virginia Published By The Author, 1910.

 

Please Come back Soon!!

Back to AHGP

This page was last updated Tuesday, 14-Mar-2017 22:16:07 EDT

Copyright August @2011 - 2022 AHGP The American History and Genealogy Project.
Enjoy the work of our webmasters, provide a link, do not copy their work.


Hosted Free